MŚ w szybkich: Ju Wenjun z Chin i Viswanathan Anand zostali mistrzami świata!

[SZACHYINFO]:
fot. riyadh2017.fide.com
W Rijadzie (Arabia Saudyjska) rozgrywane są mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. W dniach 26 - 30 grudnia 2017r. zagrają nasi reprezentanci: Jan-Krzysztof Duda (2698), Bartosz Soćko (2655), Kamil Mitoń (2644), Monika Socko (2474), Jolanta Zawadzka (2422), Karina Szczepkowska (2406), Klaudia Kulon (2325), która zastąpi anonsowaną wcześniej Iwetę Rajlich (2389).

Przed startem
W Mistrzostwach Świata zagra maksymalnie 250 graczy w przypadku imprezy OPEN i 150 zawodniczek w turnieju kobiecym.
Obie imprezy oferują rekordowy fundusz nagród w wysokości 2 000 000 $.

Dzień 1 
Po pierwszych 5 rundach tylko Ju Wenjun (Chiny) ma komplet punktów. Grająca w turnieju kobiecym mistrzyni świata pewnie pokonywała rywalki w partiach 1-4, ale już w ostatniej miała dużo szczęścia. Bela Khotenashvili przetrwała napór mistrzyni i po rozbiciu białych na cztery grupy pionowe miała swoje szanse.

Z Polek najlepsza Jolanta Zawadzka - 3 pkt. Szkoda niewykorzystanej przewagi i ostatecznie remisu z Lilit Mkrtchian (Armenia). Dużo szczęscia w partii z Anastasią (Rosja), gdzie , po oddaniu inicjatywy, o mało nie doszło do przykrej porażki.
Pozostałe reprezentantki: 3 pkt. - Monika Soćko, 2 pkt. - Klaudia Kulon i Karina Szczepkowska.

W turnieju OPEN Baadur Jobava i Vladimir Fedoseev prowadzą z 4,5 / 5 punktami każdy. Niespodzianką jest porażka w pierwszej rundzie Magnusa Carlsena z Chińczykiem Xiangzhi Bu.

Jan Krzsztof Duda przegrał tylko raz z Wang Hao i jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Ma 3 pkt. Bartosz Soćko i Kamil Mitoń mają po 2 pkt.

Dzień 2
Ju Wenjun z Chin mimo czterech remisów wciąż prowadzi, ale za nią trzy zawodniczki z 3,5 pkt. W grupie pościgowej Nana Dzagnidze z Gruzji, która w ósmej rundzie pokonała Jolantę Zawadzką.
Wrocławianka jest - jak do tej pory - naszą najlepszą zawodniczką. Dobrą formę szczególnie pokazała w 5 rundzie, kiedy pokonała Antoanetę Stefanovą (turniejowa "siódemka"). Polka na razie na 43 miejscu. Pozostałe reprezentantki: Karina Szczepkowska (5 pkt. - 50 m.), Monika Soćko (4,5 pkt. - 66 m.) , Klaudia Kulon (4 pkt. - 75 m.).

W turnieju OPEN prowadzi Rosjanin Vladimir Fedoseev. Zaskakująco dobrze gra Viswanathan Anand.
Ian Nepomniachtchi okazał się za silny dla Jana Krzysztofa Dudy. Polak przegrał też z Antonem Korobovem i zajmuje 48 m. Pozostali Polacy: Kamil Miton (75 m. - 5 pkt.), Bartosz Soćko (88 m. - 4,5 pkt.).

Dzień 3
Ju Wenjun z Chin i Viswanathan Anand zostali mistrzami świata!
Chinka w ostatnim dniu mistrzostw kobiet, odniosła dwa zwycięstwa i trzy zwycięskie remisy dały jej tytuł. Rezultat imponujacy: 11,5 pkt. z 15 możliwych!
Lei Tingjie również z Chin była blisko doprowadzenia do dogrywki, ale nie pokonała czarnymi Nany Dzagnidze. Remis dał jej srebrny medal. Elisabeth Paehtz zdobyła brąz z 10,5 punktami.
W trzecim dniu dramat przezywała Jolanty Zawadzka. Tylko trzy remisy i sadek na odległe 76 miejsce z 6 pkt.. W naszych szachach układ miejsc niemal tradycyjny. Najlepsza Monika Soćko (25 m. - 9,0 pkt.) i dalej: Karina Szczepkowska (49 m. - 7,5 pkt.), Klaudia Kulon (65 m. - 7,0 pkt.).

Viswanathan Anand zdobył tytuł podogrywce z Vladimirem Fedoseevem.
Przed ostatnią runda Viswanathan Anand i Magnus Carlsen zajmowali pierwsze miejsce z 10 punktami. Anand szybko zremisował z Bu Xiangzhi, a Magnus Carlsen niespodziewanie przegrał z Alexandrem Grischukiem. Zwycięstwo Fedoseeva i Nepomniachtchiego oznaczało, że mamy trzech zawoedników z 10,5 pkt. Lepsza punktacja pomocnicza sprawiła, że w dogrywce spotkali się Anand i Fedoseev.
Mecz rozgrywany tempem 3 min. + 2 sek. zakończył się szczęsliwie dla Hindusa, który dorzucił kolejny mistrzowski tytuł do swoich zdobyszy.

Dobry występ Jana Krzysztofa Dudy. Ostatecznie 25 miejsce z 9,0 pkt. Bartosz Socko z 7,5 pkt. i dopiero 74 miejsce ze stratami rankingowymi. Podobnie Kamil Mitoń - 7,0 pkt. i 88 miejsce.