Wiadomości szachowe ze Świata

MŚ w szybkich: Ju Wenjun z Chin i Viswanathan Anand zostali mistrzami świata!

Utworzono: 29.12.2017 , Redakcja
[SZACHYINFO]:
fot. riyadh2017.fide.com
W Rijadzie (Arabia Saudyjska) rozgrywane są mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. W dniach 26 - 30 grudnia 2017r. zagrają nasi reprezentanci: Jan-Krzysztof Duda (2698), Bartosz Soćko (2655), Kamil Mitoń (2644), Monika Socko (2474), Jolanta Zawadzka (2422), Karina Szczepkowska (2406), Klaudia Kulon (2325), która zastąpi anonsowaną wcześniej Iwetę Rajlich (2389).

Przed startem
W Mistrzostwach Świata zagra maksymalnie 250 graczy w przypadku imprezy OPEN i 150 zawodniczek w turnieju kobiecym.
Obie imprezy oferują rekordowy fundusz nagród w wysokości 2 000 000 $.

Dzień 1 
Po pierwszych 5 rundach tylko Ju Wenjun (Chiny) ma komplet punktów. Grająca w turnieju kobiecym mistrzyni świata pewnie pokonywała rywalki w partiach 1-4, ale już w ostatniej miała dużo szczęścia. Bela Khotenashvili przetrwała napór mistrzyni i po rozbiciu białych na cztery grupy pionowe miała swoje szanse.

Z Polek najlepsza Jolanta Zawadzka - 3 pkt. Szkoda niewykorzystanej przewagi i ostatecznie remisu z Lilit Mkrtchian (Armenia). Dużo szczęscia w partii z Anastasią (Rosja), gdzie , po oddaniu inicjatywy, o mało nie doszło do przykrej porażki.
Pozostałe reprezentantki: 3 pkt. - Monika Soćko, 2 pkt. - Klaudia Kulon i Karina Szczepkowska.

W turnieju OPEN Baadur Jobava i Vladimir Fedoseev prowadzą z 4,5 / 5 punktami każdy. Niespodzianką jest porażka w pierwszej rundzie Magnusa Carlsena z Chińczykiem Xiangzhi Bu.

Jan Krzsztof Duda przegrał tylko raz z Wang Hao i jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Ma 3 pkt. Bartosz Soćko i Kamil Mitoń mają po 2 pkt.

Dzień 2
Ju Wenjun z Chin mimo czterech remisów wciąż prowadzi, ale za nią trzy zawodniczki z 3,5 pkt. W grupie pościgowej Nana Dzagnidze z Gruzji, która w ósmej rundzie pokonała Jolantę Zawadzką.
Wrocławianka jest - jak do tej pory - naszą najlepszą zawodniczką. Dobrą formę szczególnie pokazała w 5 rundzie, kiedy pokonała Antoanetę Stefanovą (turniejowa "siódemka"). Polka na razie na 43 miejscu. Pozostałe reprezentantki: Karina Szczepkowska (5 pkt. - 50 m.), Monika Soćko (4,5 pkt. - 66 m.) , Klaudia Kulon (4 pkt. - 75 m.).

W turnieju OPEN prowadzi Rosjanin Vladimir Fedoseev. Zaskakująco dobrze gra Viswanathan Anand.
Ian Nepomniachtchi okazał się za silny dla Jana Krzysztofa Dudy. Polak przegrał też z Antonem Korobovem i zajmuje 48 m. Pozostali Polacy: Kamil Miton (75 m. - 5 pkt.), Bartosz Soćko (88 m. - 4,5 pkt.).

Dzień 3
Ju Wenjun z Chin i Viswanathan Anand zostali mistrzami świata!
Chinka w ostatnim dniu mistrzostw kobiet, odniosła dwa zwycięstwa i trzy zwycięskie remisy dały jej tytuł. Rezultat imponujacy: 11,5 pkt. z 15 możliwych!
Lei Tingjie również z Chin była blisko doprowadzenia do dogrywki, ale nie pokonała czarnymi Nany Dzagnidze. Remis dał jej srebrny medal. Elisabeth Paehtz zdobyła brąz z 10,5 punktami.
W trzecim dniu dramat przezywała Jolanty Zawadzka. Tylko trzy remisy i sadek na odległe 76 miejsce z 6 pkt.. W naszych szachach układ miejsc niemal tradycyjny. Najlepsza Monika Soćko (25 m. - 9,0 pkt.) i dalej: Karina Szczepkowska (49 m. - 7,5 pkt.), Klaudia Kulon (65 m. - 7,0 pkt.).

Viswanathan Anand zdobył tytuł podogrywce z Vladimirem Fedoseevem.
Przed ostatnią runda Viswanathan Anand i Magnus Carlsen zajmowali pierwsze miejsce z 10 punktami. Anand szybko zremisował z Bu Xiangzhi, a Magnus Carlsen niespodziewanie przegrał z Alexandrem Grischukiem. Zwycięstwo Fedoseeva i Nepomniachtchiego oznaczało, że mamy trzech zawoedników z 10,5 pkt. Lepsza punktacja pomocnicza sprawiła, że w dogrywce spotkali się Anand i Fedoseev.
Mecz rozgrywany tempem 3 min. + 2 sek. zakończył się szczęsliwie dla Hindusa, który dorzucił kolejny mistrzowski tytuł do swoich zdobyszy.

Dobry występ Jana Krzysztofa Dudy. Ostatecznie 25 miejsce z 9,0 pkt. Bartosz Socko z 7,5 pkt. i dopiero 74 miejsce ze stratami rankingowymi. Podobnie Kamil Mitoń - 7,0 pkt. i 88 miejsce.

Komentarze  

0 #1 Ada 2018-11-13 07:15
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of
website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Check out my website; BestDelphia: https://MightyEulalia.blogspot.co.uk
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz

loader
Copyright © 2019 Szachy - WIADOMOŚCI. All Right Reserve.
Partner of Joomla Perfect Templates
 

Uwaga! Używamy plików cookies wyłącznie do poprawnego działania strony.
Więcej o plikach cookies znajduje się za odnośnikiem: zasady prywatności.

Akceptuję pliki w tym serwisie.

Więcej informacji...