London Chess Clasic - Caruana pokonał Nepomniachtchiego w dogrywce

[SZACHYINFO]:
fot. londonchessclassic.com
W Londynie rozgrywany został szachowy superturniej London Chess Classic. W kołówce na dystansie 9 rund zobaczyliśmy dziesięciu zawodników.
Turniej jest ostatnią częścią Grand Chess Tour, w którym prowadzi Magnus Carlsen.
Pula nagród to 300.000$, z czego zwycięzca otrzyma 75.000$.
 

Przed startem
W turnieju zagrają: Ian Nepomniachtchi, Levon Aronian, Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, Mickey Adams, Sergey Karjakin, Hikaru Nakamura, Vishy Anand, Wesley So i Maxime Vachier-Lagrave

Runda 1. Remisy na dzień dobry
Pierwsze posunięcie wykonał Demis Hassabis, współzałożyciel firmy hostingowej DeepMind, która obecnie jest częścią Google. Wybrał 1.c4 dla Magnusa Carlsena, chociaż mistrz świata później wycofał go i zagrał 1.d4.
Padło pięć remisów.
Mecz pomiędzy Wesley So a Maxime Vachier-Lagrave zakończył się jako pierwszy, bez jakichkolwiek emocji.
Najciekawszym pojedynkiem pierwszej rundy był mecz: Nakamura-Anand. Amerykanin odeaznie pionkami próbował rozbić pozycję króla przeciwnika, ale Hindus zachował spokój i obronił remis

Runda 2. Kolejna remisowa runda
Pojedynek Siergiej Karjakin kontra Magnus Carlsen elektryzował kibiców, ale nie dostarczył spodziewanych emocji i zakończył się remisem. Już w 9... g5 mistrz świata próbował zaskoczyć przeciwnika, który również odpowiedział nieszablonowo: 10. b4.
Jednak po kilku upraszczających posunięciach zawodnicy powtórzyli trzykrotnie posunięcia.
W partii So - Nepomniachtchi Amerykanin nie podjął ryzyka ataku na skrzydle królewskim, na którym połączone piony i otwarte linie dawały nadzieję na sukces. Padł remis, jak w pozostałch partiach

Runda 3. W Londynie bez zmian: remisy
Kolejna runda bez rozstrzygnięć, ale tym razem emocji dostarczały partie z ofiarami pionów. Pojedynek Nakamura-So obfitował w wiele wymian, ale So zablokował dodatkowego piona Nakamury i skutecznie obronił pół punktu. Podobnie w pojedynku
Carlsen-Anand oddanie pionka przez Norwega nie dało oczekiwanej inicjatywy, a momentami zmuszało mistrza świata do ratowania pozycji.
Jak bardzo ostroznie grają arcymistrzowie widać było w partii Aronian-Karjakin. Mimo błędów z obu stron i niejasnej pozycji ostatecznie zgodzono się na remis.

Runda 4. Seria remisów przerwana! Caruana wygrał!
Sergey Karjakin przegrał z Fabiano Caruaną po serii wzajemnych ataków i kontrataków, po których połączone wolne piony w centrum okazały się siłą nie do zatrzymania. Pojedynek trwał najdłużej ze wszystkich tylko dlatego, że Rosjanin nie mógł pogodzić się z porażką i próbował odzyskać inicjatywę na hetmańskim skrzydle.
W pozostałych partiach remisy.

Runda 5. Caruana ustawia turniej
Drugie zwycięstwo Caruany w tym turnieju daje mu ogromne szanse na zwycięstwo w turnieju. W 5 rundzie pokonał Ananda w partii hiszpańskiej, wykorzystując błąd Hindusa i uzyskując dwa wolne piony.
Pozostałe partie zakończyły się remisami, chociaż nieco emocji było w partii Levon Aronian z Maximem Vachier-Lagrave. Niestety Francuz nie dostrzegł planów ze swoim białopolowym gońcem i poszedł na powtórzenie pozycji.

Runda 6. Nepomniachtchi wygrał, Caruana prowadzi
Jedyne zwycięstwo przypadło Nepomniachtchiemu, który pokonał Adamsa po bardzo długiej partii, której rozstrzygnięcie zapadło ok. 70 posunięcia.
Dwa połączone wolne piony nie wystarczyły, aby - Levon Aronian pokonał czarnymi Wesleya So. Padł remis, jak w pozostałych partiach

Runda 7. Tylko dwa remisy. Nepomniachtchi na prowadzeniu
Nepomniachtchi, Carlsen i Vachier-Lagrave wygrali. Szczególnie cenne i dziwne ... jest zwyciestwo MVL nad Karjakinem, w partii, w której Rosjanin poddał w bardzo wyrównanej pozycji.
Partia Carlsen - Adams zdaje się podważać wartość przestrzeni w szachach. Anglik nacierał, ale nie był w stanie obronić swoich wysuniętych pionów.

Runda 8. Nepomniachtchi pokonał Carlsena.
Ian Nepomniachtchi z Rosji odniósł trzecią z rzędu wygraną. Niewątpliwie pomógł mu mistrz Świata Carlsen, który popełnił dwa wyraźne błędy. Czy Norewga tłumaczy przeziębienie?
Mecz So-Karjakin miał szanse na rozstrzygnięcie, gdyż przez większą częśc partii strony grały z różnicą pionka.
Partia Adams-Aronian bez emocji. Powtórzenie ruchów natapiło już po 27 posunięciu.

Runda 9. Caruana dogonił Nepomniachtchiego
Nepomniachtchi i MVL nie zachwycili. Ich pojedynek trwał zaledwie 17 ruchów i zakończył się powtórzeniem posunięć.
Dlatego w meczu Caruana-Adams wszystko było w rękach Amerykanina. Udao się. Po 5 godzinach walki Caruana wygrał i dogonił Rosjanina, co oznaczało, że o zwycięstwie w turnieju zdecyduje dogrywka!

Dogrywka. Caruana pokonał Nepomniachtchiego w dogrywce
"Po sześciu godzinach grania byłem zbyt zmęczony, by odczuwać jakąkolwiek presję" - powiedział Fabiaono Caruana po zwycięskiej dogrywce z Ianem Nepomniachtchi.
Dwie partie szybkie szakończyły się remisami. O zwycięstwie zadecydowała jedna partia błyskawiczna, która trwała az 60 posunięc.