Puchar Świata' 2017: Aronian zwycięzcą Pucharu Świata

Drukuj
[SZACHYINFO]:
fot. Anastasia Karlovich
Od 3 do 25 września rozgrywany był w Tibilisi (Gruzja) Puchar Świata. Wśród 128 zawodników wystąpi trzech Polaków: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda oraz Kacper Piorun.
Wśród najlepszych zabraknie Topałowa i Najditscha. Aż 40 zawodników posiada ranking powyżej 2700. 
Strona Pucharu :: Transmisja 1 :: Transmisja 2
Przed Pucharem
Zawody są m.in. eliminacją do Turnieju Kandydatów dlatego zdziwienie wzbudził fakt, że w imprezie zobaczymy Carlsena i Karjakina. Norweg nie musi grać, gdyż jest aktualnym mistrzem świata, natomiast drugi ma zagwarantowany udział w meczu kandydatów.

Runda I Partia 1
Radosław Wojtaszek pokonał Felipe de Cresce El Debsa(Brazylia - 2533) po partii, w której poświęcił jakość.
Jan Krzysztof Duda pokonał czarnymi "gospodarza" Levana Pantsulaila (2593). Partia trwała bardzo długo i obaj zawodnicy grali w niedoczasie. Lepiej sytuację wykorzystał Polak i wygrał.
Kacper Piorun i Yifan Hou (Chiny - 2670) rozegrali mało aktywną partię zakończoną remisem tuż po 40 posunięciu.

Alexander Onischuk - potencjalny rywal Wojtaszka w II rundzie wygrał walkowerem, Pavel Eljanow przegrał po ... podstawieniu figury. Smirnov niespodziewanie zremisował z Karjakinem.Runda I Partia 2
Radosław Wojtaszek nie ryzykował i pewnie czarnymi zremisował z El Debsą, co dało mu awans do kolejnej rundy. Partia sprowadzała się do prostej redukcji materiału. Polak zmierzy się z Onischukiem, który po raz drugi otrzymał walkowera.
Jan Krzysztof Duda wygrał bez emocji realizując prostą strategię: zajmująć centrum, zająć przestrzeń, czekac na błędy przeciwnika.
Niestety Kacper Piorun przegrał z byłą mistrzynią Świata i tym samym żegna się z Pucharem.

Największą niespodziankę rundy sprawił Lenderman wygrywając po raz drugi z Eljanovem.Runda I Dogrywki Najciekawszym zdarezniem była partia pomiędzy Erdosem i Aminem granej tempem 10 ' + 10 " za każdy ruch. Węgier dorobił hetmana dwiema rękami, co zostało zareklamowane przez Egipcjanina. Zgodnie z nowymi przepisami jest to nieprawidłowe, co w szachach szybkich oznacza przegraną partię. Jednak nie w Pucharze Świata, gdzie po pierwszym błędzi jest ostrzeżenie i dodanie dwóch minut reklamującemu. Sędzia - Tomasz Delega - odrzucił tę reklamację.

Runda II Partia 1
Radosław Wojtaszek zremisował czarnymi z Alexandrem Onischukiem (2682), dla którego była to pierwsza partia w Pucharze. Padł remis.
Jan Krzysztof Duda bardzo szybko zremisował z Wasylem Ivanchukiem juz po 21 posunięciach.

Mamy pierwsze sensacje. Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia Anton Kovalyov (2649) pokonał mistrza Świata Vishi Ananda.

Runda II Partia 2

I mamy sensację! Odpadli Karjakin i Anand. Karjakin przegrał drugą partię ze swoim rodakiem Daniil Dubovem, po nieudanym oddaniu jakości. Anand nie zdołał odrobić strat z pierwszej partii i zremisował z reprezentującym Kanadę Antonem Kovaljowem.
Wojtaszek i Duda zremisowali po raz drugi i zagrają w dogrywce. Radosław Wojtaszek zagrał bardzo aktywnie i mocno naciskał na rywala, jednak Onischuk wykazał spokój, co dało mu remis. Jan Krzysztof Duda i Inanchuk nie wykazali się inwencją i po redukcji materiału po 21 posunięciu podpisali remis.
Dogrywki w piątek.Runda II Dogrywki

Dogrywkami w II rundzie obaj Polacy zakończyli występ w Pucharze Świata.
Radosław Wojtaszek przegrał białymiw drugiej partii dogrywki tracąc zbyt dużo czasu na obronę dochodzącego piona. W rezultacie po 37 posunięciu Onischuk uzyskał łatwą grę, w której ukrył króla za pionami i na nic zdała się próba promocji ostatniego piona Polaka.
Jan Krzysztof Duda poległ dopiero w czwartej partii dogrywki, w partii w której pierwszy raz podjął ryzyko. Tym razem nie opłaciło się.

Z turniejem pożegnała się również ostatnia kobieta Pucharu - Hou Yifan (Chiny), przegrywając dwie partie dogrywki. Najbardzie widowiskowe partie rozegrali Władysław Artemiev (Rosja) z Teimour Radjabov (Azerbejdżanu), Konfrontacja tych zawodników przyniosła aż 6 partii w dogrywce i tylko jeden remis szczęśliwy dla Rosjanina.Runda III Partia 1 Stało się! Magnus Carlsen przegrywa białymi z Bu Xiangzhi! Chinczyk zagrał czarnymi bardzo odważnie i po pionkozerstwie Norwega, poswięcił figurę za rozbicie pozycji białych, by następnie skutecznie blokować rozwój białych.

Puchar Świata oprócz emocji szachowych przyniósł skandal sędziowsko-organizacyjny z naszym sędzią Tomaszem Delegą w roli głównej. 10 min przed partią Polak nakazał zmianę stroju reprezentantowi Kanady Antonowi Kovalyovowi: wątpliwosci sędziego wzbudziły krótkie spodenki Kanadyjczyka. Na nic zdały się tłumaczenia, iż występował w takim stroju we wczesniejszych rundach. Zdenerwowanie sięgneło zenitu: zawodnik nie wiedział nawet jakim gra kolorem i żądał kontroli.
Odwołanie do Prezydenta ECU - Zuraba Azmaiparashvili, a jednocześnie głównego organizatora i przewodniczącego komitetu apelacyjnego nie pomogło. Kovaliov nie przystąpił do swojej partii z Rodshteinem. Co więcej opuścił turniej. Skandal wydaje się tym większy, gdyż jak wyjaśnił zawodnik w argumentacji Prezydenta pojawiły się też podteksty rasistowskie, kiedy nazawł Kovalyowa "Cyganem".Runda III Partia 2 Mistrz świata Magnus Carlsen opuścił Puchar Świata po tym, jak zremisował drugą partię z Bu Xiangzhi.
Vladimir Fedoseev pokonał Hikaru Nakamurę, który źle rozegrał debiut.
Wassily Ivanchuk zrewanzował sie Władimirowi Kramnikowi. W 2013 roku Kramnik wyeliminował ukraińskiego gracza, a później został zwycięzcą Pucharu Świata. Tym razem to Ivanchuk przeszedł do rundy czwartej. Czy zdobędzie Puchar Świata?


Runda III Dogrywki

Reprezentant gospodarzy Baadur Jobava wygrał trzecią partię dogrywki i wyeleminował Iana Nepomniachtchi, który popełnił błąd w skomplikowanej pozycji. Niespodzianką jest też wygrana Evgenya Najera z Rosji z Caruaną.Runda IV Partia 1
Pozostało tylko 16 graczy. W pierwszych meczach Vassily Ivanchuk pokonał Anisha Giri, a Vladimir Fedoseev ograł Maxima Rodshteina. W pozostałych meczach padł remis.
Wydaje się, że posunieciem 15. h3 Ivanchuk dał szansę Giriemu na zrealizowanie prostego planu naciskania pionami na skrzydle królewskim, ale Holender nie wykorzaystał szansy. Ukrainiec zredukował materiał i wygrał.Runda IV Partia 2
Vassily Ivanchuk wyeliminował Anisha Giri remisując w drugiej partii.
Chińskie derby zakończył się awansem Ding Liren.
Levon Aronian awansował po blisko stuposunięciowej partii. W obronie Gruenfelda Aronian pokazał jak realizuje się strategie związane z dochodzącym pionem, a później przewagę jakości.
Pozostali zawodnicy zmierzą się w dogrywkach.Runda IV Dogrywki
Rosjanie Fedoseev i Svidler wygrali obie partie dogrywek.
Najdłuzej dogrywki trwały w spotkaniu Vachier-Lagrave Maxime (FRA) - Grischuk Alexander (ROS), które zakończyły sie dopiero przy tempie 10'+10". Francuz okazał się lepszy w pierwszej partii rozgrywanej tym tempem co okazało się wystarczające.Ćwierćfinał - I partia
So, Fedoseev, Ding i Rapport rozpoczęli półfinał od ... szybkich remisów. Partia Svidlera z Vachier-Lagrave dotrwała do kontroli czasu, by również zakończyć się remisem. W partii Aroniana z Ivanchukiem Ukrainiec od błędu w debiucie walczył w gorszej pozycji. Ostre zagrania na niewiele się zdały i padło jedyne nieremisowe rozstrzygnięcie.


Ćwierćfinał - II partia
Aronian bez problemu zremisował z Ivanchukiem i zagra w półfinale. Amerykanin So w końcówce pokonał Fedoseevea. Ding okazał się lepszy od Rapporta. Svidler ponownie zremisował z MVL i zmierzą się w dogrywce.


Ćwierćfinał - dogrywka
Pojedynek pomiędzy Svidlerem i MVL trwał tylko dwie partie, a o awansie przesądziła słaba gra Rosjanina.


Półfinał - I partia
Dwa remisy w pierwszych partiach. So w partii z Dingiem był aktywniejszy, jednak nie znalazł sposobu na pokonanie Chińczyka. Aronian oraz MVL chyba czekają na ... dogrywkę.


Półfinał - II partia
MVL z Aronianem swój pojedynek zakończyli po 19 posunięciach - ciekawostka: Ormianin miał na zegarze więcej czasu, niż w momencie rozpoczęcia partii. Ding osiągną nieznaczną przewagę z So, jednak po wymianie hetmanów przyszło podzielić punkty.


Półfinał - dogrywka
Już w pierwszej partii dogrywki Ding miał duże szanse pokonania So, jednak nie znalazł wygrywających posunięć. W drugiej partii padł błyskawiczny remis (po 9 posunięciach). W kolejnej partii grający białymi Amerykanin słabo rozegrał początek partii, a potem popełniał błąd za błędem i w końcówce: hetman na wieżę uległ Azjacie. W rewanżowy Ding nie miał problemu z osiągnieciem remisu i awansował do finału. Pojedynek Aroniana z MVL rozegrał się w Armaggedonie, w którym Aronian miał więcej szcczęścia.


Finał - I partia
Pierwsza partia rozgrywana przez Aroniana i Dinga zakończyła się remisem po 35 posunięciach. O remis wnioskował Chińczyk.


Finał - II partia
Aronian zagrał czarnymi dobrą partię. W końcówce lekkofigurowej miał szanse dzięki wolnemu pionkowi na linii a. Jednak nie udało mu się znaleźć drogi do wygranej - padł remis.


Finał - III partia
Grający białymi Aronian znów miał szansę na zwycięstwo. Lepsza pozycje z Dingiem po wymianach została zniwelowania - padł szybki remis.


Finał - IV partia
Aronian wciąż w natarciu, wciąż z inicjatywą i wciąż remis.


Finał - dogrywka
Aronian w końcu zmógł Chińczyka i po dwóch pewnych zwycięstwach zdobył Puchar Świata. Chińczyk Ding zagra w turnieju kandydatów.