Memoriał Warakomskiej' 2018: Jacek Tomczak w świetnym stylu wygrywa Memoriał

[SZACHYINFO]: Wiadomości szachowe z Polski i Świata. Analizy, wywiady, komentarze...
fot. Stowarzyszenie im. Ireny Warakomskiej
W Suwałkach rozgrywany jest II Memoriał Ireny Warakomskiej. W turnieju startuje 14 arcymistrzów, wsród których liderem jest Bartosz Soćko (KSz "HETMAN" Katowice).
Pula nagród to aż 80 000 złotych!

Runda 2: Niespodziewany remis Bartosza Soćki
W drugiej rundzie Bartosz Soćko (KSz "HETMAN" Katowice) niespodziewanie zremisował z Viktorem Matviishenem (Ukraina, 2437). W grupie liderów z kompletem punktów na czela Jacek Tomczak (2600).


Na zdjęciu: Jacek Tomczak


Runda 4: Jacek Tomczak samodzielnym liderem
Jacek Tomczak nie daje szans rywalom. Do tej pory wygrał wszystkie partie. W tej rundzie pokonał Evgenya Gleizerova (Rosja) w klasycznym wariancie obrony francuskiej.
Bartosz Socko zanotował trzeci remis i zajmuje dopiero 21 pozycję.


Runda 5: Jacek Tomczak odniósł piąte zwycięstwo
Jacek Tomczak nie zwalnia tempa. W piątej rundzie odprawił Evgenya Shtembuliaka (2512). Polak w partii angielskiej - wariancie czterech skoczków - zdobył piona i łatwo wygrał końcówkę.
Bartosz Soćko pokonał Alinę Kashlinskayę i po serii remisów dołączył do czołówki turnieju.


Runda 6: Jacek Tomczak powstrzymany. Remisy na czołowych szachownicach
Jacek Tomczak zakończył zwycięską serię i zremisował z Aleksejem Aleksandrovem (Białoruś, 2585).
Rezultatywny wynik padł dopiero na szachownicy czwartej, na której Grzegorz Nasuta (2497) pokonał Tomasza Marowskiego (2562).


Runda 7: Znów remisy na czołowych szachownicach. Soćko goni czołówkę
Na pierwszych czterech szachownicach padły remisy. Dopiero na piątej Bartosz Soćko pokonał Damiana Lewtaka w partii angielskiej. O sukcesie zdecydowało rozbicie pionów czarnych na cztery grupy pionowe, który stały się łatwą zdobyczą w końcówce.


Runda 8: Jacek Tomczak prowadzi z punktem przewagi
Jacek Tomczak wygrywa z Arkaduszem Leniartem i samodzielnie prowadzi z punktem przewagi. W partii hiszpańskiej lider oddał hiszpańskiego gońca, a mimo to wygrał w miniaturce. O sukcesie zdecydował katastrofalny błąd przeciwnika w 18 posunieciu, kiedy oddał skoczka.


Runda 9: Zwycięski remis Jacka Tomczaka
Jacek Tomczak zakończył siedmioposunieciowym remisem swój występ w II Memoriale Ireny Warakomskiej, co wystarczyło mu do zajęcia pierwszego miejsca. Wyprzedził czterech obcokrajowców. Nie udał się atak na podium Bartoszowi Soćce. Po porażce zajął dopiero szóste miejsce.