II Liga' 2016 - WKS Kopernik i Wieża Pęgów awansują do I ligi !

Drukuj
W Jastrzębiej Górze rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Polski na poziomie II ligi. W dniach 02-11.09.2016r, zobaczymy wiele gwiazd polskich szachów, m.in. Joannę Majdan-Gajewską, trzykrotną reprezentantkę olimpijską, która występuje w drużynie Wieży Pęgów.
35 drużyn walczy systemem szwajcarskim o awans do I ligi.
Zdjęcie: Rafał Siwik
WYNIKI :: TRANSMISJA ::
 
I RUNDA 
 
W pierwszej rundzie już zanotowaliśmy niespodzianki: MKS "Sandecja" Nowy Sącz 4,0 - 2,0 MLKS Nadnarwianka Pułtusk. Dzięki niespodziewanym zwycięstwom Władysława KUCIELA i Marcina OLESIAKA to "Górale" zainkasowali dwa punkty.
W składzie faworytów ligi SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza aż trzech arcymistrzów.
W turnieju zobaczymy kolejne międzynarodowe, szachowe małżeństwo. W drużynie WKS Kopernik zobaczymy patrę: Toms, KANTANS - Anna KANTANE
 
II RUNDA

Zaskakująca postawa liderów WKS Kopernik. Porażki Tomasa Kantansa, Krystiana Kuźmicza i Piotra Sabuka w jednym meczu kosztowały zespół dość wstydliwą porażkę.
Nie zawodzą pozostali faworyci: Wieża Pęgów, RPW Okucia Budowlane Łódź, SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza II wygrali pewnie.
Indywidualnie najlepszy Maciej Zieliński (SzUKS Gostmat 83 Gostynin), który pokonał znów teoretycznie mocniejszego przeciwnika.
 
Maciej Zieliński ocenia swoją dotychczasową postawę:
 Turniej zaczął się dla mnie bardzo dobrze, od dwóch wygranych. Mogę śmiało powiedzieć, że moi przeciwnicy ułatwili mi to zadanie, gdyż w obu partiach zagrali ruchy odpowiednio 1..., g6 oraz 1. g3. Nie sprawili mi kłopotów debiutowych, dzięki czemu udało mi się przejść do gry środkowej z przewagą pozycyjną. W pierwszej partii w pewnym momencie wypuściłem przewagę z uwagi na niedoczas, aczkolwiek udało mi się ostatecznie wygrać. Natomiast wynikiem drugiej partii jestem sam zaskoczony, ponieważ Krystian Kuźmicz to najlepszy przeciwnik z jakim kiedykolwiek w życiu wygrałem. Przebieg partii od początku do końca ułożył się dla mnie bardzo korzystnie, z czego jestem bardzo zadowolony.

III RUNDA

Podrażniony Kopernik wygrywa bardzo wysoko z PKS Wiatrak Bydgoszcz. Pół punktu stracił Łukasz Szczepaniak (2173), który nie dał rady Jarosławowi Żebrackiemu (1841).
Najlepszymi zawodnikami indywidualnie Joanna Majdan-Gajewska i Pawel Kowalczyk (oboje z Wieży Pegów).
Za największą niespodziankę rundy nalezy uznac zwycięstwo Mikołaj Winiarskiego (KS LAURA Chylice) nad Jackiem Szwedem (SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza II).
 
IV RUNDA

Już kształtuje nam się wyraźna grupa kandydatów do zwycięstwa. Wieża Pęgów po pewnym zwycięstwie 4,0 - 2,0 nad KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice prowadzi, a aż dwoje zawodników tej drużyny ma komplet punktów. Obok Pawła Kowalczyka i Joanny Majdan Gajewskiej (oboje Wieża Pęgów) czterema punktami może pochwalić się Anna Kantane (WKS Kopernik). Jak widać w skutecznej grze pani Ani nie przeszkadza grający mąż, ani malutki syn, który również pojawił się w Jastrzębiej Górze.
Obraz dominacji Pęgowian zakłócił nieco Filip Dowgird (2238), który niespodziewanie przegrał z Krzysztofem Kalmukiem (2004)
Paweł Kowalczyk dość krytycznie ocenia swoje dotychczasowe poczynania:
"Na cztery partie dwie miałem gorsze, jedną przegraną, tylko dziś wygrałem zasłużenie. Jest dopiero po 4 rundach, nie chciałbym nic konkretnego mówić. Na razie udało się wszystkie partie wygrać, drużyna gra solidnie i też wygrywa, ale jutro dopiero będzie ważny mecz, który zadeklaruje, co się będzie w tym roku w lidze działo".
 
V RUNDA

Aż 5 - 1 zwyciężyła drużyna Wieży Pęgów nad SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza II. Oznacza, to iż Pegowianie prowadzą już samodzielnie i z przewagą dwóch punktów. Jedyn punkt w meczu na szczycie oddał Jakub SZOTKOWSKI (2403), który przegrał z , Jackiem SZWEDEM (2402).

Joanna Majdan-Gajewska i Paweł Kowalczyk jako jedyni mają komplet punktów.
Coraz trudniejsza sytuacja drużyn LKS Chrobry Gniezno II i Rzeszowski Klub Szachowy. Tylko jeden punkt na koncie tych zespołów.

Wyniki po V rundzie - czołówka 1 WIEŻA PĘGÓW 10.0 23.5
2 WKS Kopernik 8.0 21.5
3 KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 8.0 20.5
4 RPW Okucia Budowlane Łódź 8.0 19.5
5 SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza II 8.0 17.5
6 Rotmistrz 7.0 17.0
7 MCKiS Jaworzno 6.0 17.5
8 KSz "SKOCZEK" WIKIBAU Czerwionka-Leszczyny 6.0 17.5
9 YMCA Warszawa 6.0 17.0
10 GOSTMAT Gostynin 6.0 16.5
 
VI RUNDA

Wieża Pęgów wciąż nie straciła punktów meczowych. Który z rywalizujacych zespołów jest w stanie zakłócić tę absolutną dominację? Mecz z RPW Okucia Budowlane Łódź nie przyniósł większych emocji. Jedyną wygraną odniósł Rafał Kowalczyk - wobec zwycięstw Pawła Kowalczyka, Joanny Majdan-Gajewskiej i Filipa Dowgirda Pegów wygrał 4-2.

Jedyny grający w tej lidze arcymistrz Radosław Jedynak (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) tym razem zremisował z Krystianem Kuźmiczem (WKSz Kopernik) i była to połowa punktów, które zdobyło Zagłębie w tej rundzie.
 
VII RUNDA

Wieża Pęgów znalazła jednak swojego pogromcę, a został nim WKS Kopernik. Derby Dolnego Śląska dla Wroclawian. Pegowianie spadają na drugie miejsce.
W najciekawszej partii rundy nasze kadrowiczki zremisowały. Partia KANTANE - MAJDAN-GAJEWSKA poniżej.

 
VIII RUNDA

Bardzo zacięte pojedynki w dwóch pierwszych meczach. WKS Kopernik pokonuje Rotmistrza i gwarantuje sobie awans do I ligi. I oto mamy rzadko spotykaną sytuację, by zespoły z jednego klubu z dwóch lig centralnych jednocześnie awansowały do lig wyższych.
Michał Karpus (Rotmistrz) sprawił niespodziankę, ale nie pokonał Krystiana Kuźmicza (WKS Kopernik). Zwycięstwo dawało remis zespołowi i jeszcze szanse na walkę o awans.
Wieża Pegów również zwycięża i jest jedną nogą w I lidze, bowiem do awansu w ostatniej rundzie potrzebuje remisu, a przy sprzyjających wynikach innych zespołów moze nawet przegrać.
 
IX RUNDA

WKS Kopernik i Wieża Pęgów awansują do I ligi. W ostatniej rundzie Wrocławianie pokonują zespół Rotmistrza, dzięki czemu porażka Wieży nie ma już znaczenia. Pęgowianie zajmują drugie miejsce.
Najlepiej punktującymi zawodnikami Joanna MAJDAN-GAJEWSKA, Paweł KOWALCZYK (zdjęcie) i Mateusz DUBIŃSKI, którzy zdobyli po 8 pkt.


Wyniki końcowe - czołówka 1 WKS Kopernik 16.0 38.0
2 WIEŻA PĘGÓW 14.0 35.0
3 RPW Okucia Budowlane Łódź 12.0 34.0
4 YMCA Warszawa 12.0 33.5
5 Rotmistrz 12.0 31.5
6 KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 12.0 31.0
7 GOSTMAT Gostynin 12.0 30.0 3
8 SzSON "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza II 11.0 27.5
9 MLKS Nadnarwianka Pułtusk 10.0 28.5
10 MKS MOS Wieliczka 10.0 28.0