EKSTRALIGA: Hetman Katowice Mistrzem Polski!

Hetman Katowice w najważniejszym meczu sezonu pokonał obecnego Mistrza Polonię Wrocław i już zagwarantował sobie zwycięstwo w Ekstralidze. 
Akademia Szachowa z Gliwic uciekła ze strefy spadkowej.
Jutro ostatnia runda. 

Zdjęcie: III zjazd Ekstraligi, Wrocław, 2015 (fot. Rafał Siwik)

Źródła: polonia.wroclaw.pl, ligaszachowa.pl, własne

W meczu potentatów najpierw Radosław Wojtaszek zremisował z Dariuszem Świerczem, ustawiając bardzo ładną, symetryczną pozycję.
Potem hetmanista Kamil Mitoń pokonał Wojciecha Morandę, a po chwili Monika Soćko zwyciężyła Jolantę Zawadzką. W tym momencie Hetman prowadził 2,5 - 0,5 i kolejna zdobycz punktowa dawała hetmanistom upragniony remis. Pozycje na innych szachownicach napawały katowiczan optymizmem.
Mateusz Bartel z Polonii zepchnął przeciwnika do rogu i przez kilka ruchów nie mógł znaleźć kończących posunięć - nie zauważył np. 32. Wc8! (zamiast tego grał 32. Sf4), czy też 35 S:f6 (zamiast tego 35 Kg2). Navara nie bronił się optymalnie, ale długo grał przegraną partię licząc na słabość polonisty. Tak też się stało - Mateusz Bartel nie zdołał wygrać i ostatecznie padł remis.
Wcześniej Daniel Sadzikowski, który miał stratę piona, grał na wiecznego szacha - jednak ten remis powodował, iż zespół z Wrocławia nie odrobił strat, a pół punktu dawało Katowicom upragniony tytuł.
Wobec wcześniejszych rozstrzygnięć ostatnia partia Dmitriosa Mastrovasilisa nie miała już żadnego znaczenia i też zakończyła się remisem.

Wobec porażki Stilonu Gorzów, Hetman Katowice już świętuje zwycięstwo w Ekstralidze! Gratulujemy!

Akademia Szachowa Future Processing Gliwice pokonała TS Wisla Kraków. Tym razem nie zawiedli Anna i Tomasz Warakomski oraz Robert Kempiński, którzy wygrali swoje partie. Nie pomogło zwycięstwo Radosława Barskiego (Wisła), a na pozostałych szachownicach padł remis. W ostatniej rundzie Akademicy zmierzą się z najsłabszym zespołem w Ekstralidze KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz., który jednak w tej rundzie pokazał "lwi pazór" i ugrał 2,5 pkt!.